Ожина – посадка та догляд

Ми розповімо Вам як виростити смачні та корисні ягоди, як посадити та виростити на своїй ділянці ожину.
Ожина – це рослина сімейства розоцвітих, напівчагарник, який виросте від 0,5 до 1,5 метра. Пагони ожини мають циліндричну форму, безліч шпильок і фіолетово-сизий колір. Листя цього напівчагарнику чергуються, трійчасті та мають прилистки. Цвіте ожина красиво: її квіти завжди великі, білого кольору і зібрані в щиткоподібні суцвіття, цвітіння ожини починається у травні та продовжується до серпня.

Плоди відносять до складної кістянки, вони чорні та з восковим нальотом, на смак ягоди кислуваті, соковиті. Плоди в ожини з’являються у липні-вересні.
Цікаво, що ожина культурних сортів було виведено США.
Висаджуємо та доглядаємо
Вирощувати ожину не складно: вона легко розмножується, урожай ожини можна очікувати вже наступного сезону, а завдяки пізньому цвітінню, ожині не страшні жодні весняні заморозки.
Але є в ожини та недоліки, наприклад, ожина погано переносить зимові морози.
Ожина вирощується кількох сортів (їх близько 300), всі сорти ожини ділять на дві великі групи: куманіки та росяники. Куманіки виростають високими – до трьох метрів заввишки, плоди маленькі – 3-4 г, пагони прямі. Приклади сортів цієї групи – Агавам, Лаутом, Кіттатині, Вілсонс Ерлі, Ері та багато інших.
У росяники ягоди великі до 10 грам, чорного кольору, розмножуються вони інакше – укорінення верхівкових бруньок, плоди з’являються пізніше, ніж у кумаників.
Приклади сортів росяники: Ізобільна, Техас, Торнфрі (американські безшипні), Смутстем, існують кавказькі сорти.
Садити можна лише один сорт, запилення відбувається самостійно. Розмножується ожина і кореневими нащадками, і кущиками, живцюванням, укорінюючи кінці пагонів та насіння.
Якщо ви хочете зберегти якості материнської рослини – розмножуйте ожину насінням, але перед цим необхідно зруйнувати тверду оболонку насіння. Важливо не забути укоротити рослини перед посадкою до 25 см; садити правильно навесні, допускаючи відстань для кумаників між кущиками від 0, 3 до 0, 5 м, і міжряддя – 1,3-1,8 м.
Ожина краще росте, коли її підгодовувати гноєм, що перепрів, і поливати, коли зріють плоди. Прищипувати пагони потрібно в травні-червні, завдяки цій процедурі рослина більше гілкуватиметься, стане товще і дасть нирки в більшій кількості. Потім пагони потрібно прив’язати до шпалери. Треба вчасно прибирати не потрібну поросль, річ у тому, що через неї ожина дасть менше плодів. Коли гілки перестануть плодити, їх потрібно буде зрізати біля основи куща, а на зиму кущі відв’язують від шпалери та вкрити.